wz

Stránka o vodních želvách aneb želvy v akci.

      Úvod   Před koupí želvy   Novinky   Ubytování   Nemoce   Potrava    Ochrana želv   Návštěvní kniha   Galerie   Odkazy   Konkrétní druhy želv   Ankety   Zajímavosti   Kolik toho víte o želvách?   Anatomie   Výstavy  

Zajímavosti

 • Věděli jste, že nejvyšší zaznamenanou rychlostí želvy ve vodě je 35 km/h, kterou vyvinula kožatka velká?

  kožatkaKožatka je pravděpodobně nejrychlejší želvou právě proto, že je tak velká. Váží až 450kg a její krunýř měří 1,6m. Je to mořská želva, která žije ve všech teplých mořích světa. Přesto v současnosti patří mezi kriticky ohrožené druhy. Možná proto, že samice snášejí vejce jen jednou za tři nebo čtyři roky. • Věděli jste, že první želvy se na Zemi objevily před 185 miliony let?

  Proganochelys Díky tomu, že před více jak 220 milióny let , když Afrika byla spojena s oběma Amerikami, se na Zemi objevily nový živočichové, dinosauři, se s nimi mohli želvy druhu Proganochelys setkat. Mořští dinosauři stejně jako mořské želvy dýchali a dýchají vzdušný kyslík, který nutně potřebují/bovali k životu. Další podobnost mají v kladení vajec jak želvy tak dinosauři je kladou/li na pláž.


 • Věděli jste, že nejsilnější čelisti mají želvy druhu kajmanka supí?

  kajmankaKajmanka supí má ostré okraje čelistí, horní je hákovitě zahnutá. Na kořist (vodní živočichy nebo ryby) nehybně číhá a pak ji chytá prudkým výpadem podobně jako lvice. Je zařazena do červeného seznamu ohrožených druhů IUCN. Samice klade okolo 9 vajec, jejichž inkubace trvá 88-92 dnů, při nižší teplotě až 142 dnů. • Věděli jste, ženejvětší vejce protáhlého tvaru,klade největší malajsijská želva Orlitia borneensis, jejíž vejce jsou 7,6 cm dlouhá?

  Orlitia borneensis K zřejmě prvnímu evropskému odchovu Orlitie borneensis můžeme blahopřát tropické Zoo Randers Regnskov v Dánsku. Z vajec o velikosti 3,9× 7,1 – 8,1 cm nakladených 10. 10. 2004 na břehu umělého jezera, sídlícího v malém městě Randers na severu Jutského poloostrova, se 6. 3. 2005 vylíhlo jedno mládě o velikosti 60 mm. V Brněnské zoo můžete najít až 10 jedinců tohoto druhu. v Praze pak ještě o něco více.


 • Věděli jste, že mláďata želvy ozdobné dokáží během zimy zmrznout a přesto přežít?

  Chrysemys pictaZvířata z mírných pásem, tedy z Evropy a severních USA musí v zimě přežívat v určitém klidovém stavu. Nízká teplota a chybějící nabídka potravy znemožňují zvířatům s proměnlivou tělesnou teplotou přežít v aktivním stavu. Pomáhají si navozením tzv. "zimního spánku", během kterého jsou všechny životní funkce neuvěřitelně zpomaleny. Všechny procesy látkové výměny, tep srdce, dýchání a pohyb jsou redukovány tak, že krátkou zimu v pohodlí přežijí i zvířata s menšími rezervami tuku. U dospělých želv má zimní spánek velmi příznivý vliv na chování související s rozmnožováním.

 • Věděli jste, že druh Stupendemys geographicus, který žil před 5 miliony let,je největší vymřelou želvou?

  Stupendemys geographicusJejí fosilní zbytky objevili paleontologové z Harvardské univerzity v severní Venezuele v roce 1972. Z nálezu vyplývá, že tento druh měřil 3 m celkové délky (krunýř 2,18 - 2,30 m). Jeho hmotnost byla vypočítána na 2040 kg. • Věděli jste, že se želva sloní stala symbolem Galapág?

  geochelone nigra Želva sloní se stala symbolem galapág převážně díky své dlouhověkosti.Dožíva se totiž 100 - 160 let. Živí se jen rostlinami ale to od suchých např kaktusů, až po vodní rostliny. V Galapagách byly často loveny a proto jsou teď pod ochranou Národního parku Galapágy. Kde se vyskytuje v 11 poddruzích.